Fit mom, happy son

TĚSTOVINY (srovnání)

Mám tady srovnávačku pro milovníky těstovin 😉

Ne/vynechávat? Ale jaké jsou nejlepší?

Celozrnné nebo bílé? Rozdíl je, že jsou z bíle nebo celozrnné mouky. Kaloricky jsou si velmi blízké. Výhodou celozrnných je vyšší obsah minerálních látek a vlákniny. Díky tomu se cítíš déle sytá a dodáš tělu více živin. Kalorický příjem výměnou bílých za celozrnné nesnížíš.

Zdravější celozrnné těstoviny nezapomeň doplnit o bílkoviny, tuky a zeleninu. Žádnou nálež těstovin plnou sacharidů s nedostatkem ostatních makroživin, což si myslím, že je častý nešvar. 

Další možností jsou luštěninové těstoviny, které obsahují o něco méně sacharidů a více bílkovin, což považuji za výhodu. Obsahem tuku i kalorií jsou srovnatelné s celozrnnými. Chuťově se trochu liší od těstovin pšeničných/ žitných, ale nám chutnají. Střídáme čočkové, hrachové i cizrnové. Tady si dej jen pozor na složení, protože někdy se jen vydávají za luštěninové a té luštěninové mouky obsahují jen minimum (viz článek: Luštěninové těstoviny – Fit mom, happy son (fitmomhappyson.cz)).

Na oblibě získávají i konjakové těstoviny. Také je občas koupím, ne moc často. Jsou téměř bez chuti, takže jsou dobré tak do omáčky. Nicméně obsahují jen minimum kalorií, což může být výhodou, ale i nevýhodou. Výhodou, pokud potřebuješ snížit kalorický příjem a zároveň mít objemnější jídlo. Nevýhodou, jestliže už teď jíš málo a neustále hledáš cesty, jak hubnout a snižovat kalorický příjem, což je „cesta do pekel“ (PPP). Konjakové těstoviny je nutné doplnit o všechny makroživiny, abys vytvořila komplexní jídlo, čímž si můžeš dopřát větší porci s menším množstvím kalorií, kterou ovšem ne každý zvládne ujíst. 

Těstoviny není nutné vyřazovat, ale doporučuji dát si pozor na jejich množství a dbát na vhodnou kombinaci s ostatními makroživinami. 

Já nejčastěji kupuji luštěninové (ideální volba, pokud potřebuješ navýšit příjem bílkovin) a v závěsu pak celozrnné, pro kluky ❤️. Ale mají rádi oboje, když se dobře dochutí 😉.

Jaké máš nejraději ty a tvoje děti? 

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *