Fit mom, happy son

ČOKOLÁDA

Někdo pohlíží na čokoládu, jako něco, čemu je nutné se vyhýbat. Jiní považují hořkou čokoládu za zdravou, dietní potravinu.

Pravdou je, že asi žádná čokoláda (minimálně 70% kakaa a více) není dietní, bohužel. Ale na druhou stranu má na zdraví a psychickou pohodu celou řadu benefitů, což asi znáte. Troufám si tvrdit, že hořké čokolády celou tabulku nesníš. U té mléčné bych si už tak jistá nebyla, právě díky kombinaci vyššího množství cukru, které tě „nutí“ jíst stále dál a jeden kousek ti prostě nestačí. Jakou máš zkušenost ty? Zastavíš se u kousku hořké čokolády? A jak to máš s mléčnou?

Kromě procenta kakaa je důležitá i kvalita kakaových bobů a jak byla čokoláda vyrobena, aby bylo zachováno co možná nejvíce cenných látek.

Benefity čokolády

Čokoláda obsahuje mangan, měď, železo, zinek, hořčík, vláknina, fosfor.

Kakao je antioxidant, jež pomáhá bojovat proti stárnutí.

Vláknina zlepšuje trávení a zvyšuje pocit sytosti.

Prevence některých druhů rakoviny.

Pomáhá snižovat cholesterol.

Snižuje krevní tlak, má pozitivní vliv na zdraví srdce.

Snižuje riziko cukrovky.

Zlepšuje prokrvení mozku.

Zlepšuje náladu.

Zvyšuje libido.

Vypadá to jako superpotravina, za kterou je čokoláda skutečně označována, ale ani s množstvím čokolády není dobré to přehánět, zejména ve večerních hodinách, kvůli obsahu kofeinu. A k nějakému doporučenému množství bych se úplně neuchylovala, aby sis ji nedávala pravidelně, i když třeba nemáš chuť. Navíc každému ne/dělá dobře jiné množství čokolády.

Srovnání mléčná/ hořká/ proteinová

Někteří výrobci se snaží čokoládu vylepšit ještě o množství bílkovin, ale protože bys čokoládu neměla jíst na tabulky, ale spíš na kostičku nebo 2. Navýšení bílkovin v čokoládě nebude mít na tvůj celkový denní příjem až takový vliv. Kalorií má ta proteinová o trochu méně, stejně tak i tuku. Množství cukru naopak o trochu vyšší, oproti hořké. Mléčná čokoláda má výrazně více cukru, ve srovnání s hořkou i proteinovou.

Na mléčné bych si dnes už vůbec nepochutnala (dříve ano). Já bych volila klasicky hořkou. Když nebudu jíst čokoládu na kila, tak mi cenově vyjde lépe, než si připlatit za trochu proteinu navíc. Jakou čokoládu máš ráda ty? Nebo žádnou?

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *