Fit mom, happy son

Občas bys rád/a vyhodil/a váhu z okna? Jíš zdravě a nehubneš? Kde může být „zakopaný“ pes

Znáte to, když se rozhodnete zhubnout nějaké to kilo. Pustíte se do toho s nadšením.

Začnete cvičit, připravovat si jídla, která si nosíte s sebou. Vše dodržujete na 1 000%. Motivace jede na plné obrátky. Cítíte se nadšeně, plní energie.

Po pár dnech stoupnete na váhu a nic, ani kilo. Rozhodí vás to. Snažíte se vydržet, ale veškeré nadšení je pryč. Soustředíte se na stravu, cvičení („problém“ však může být i jinde), ale primárně na číslo na váze. A když nejde dolů podle představ, jste podráždění a ztrácíte motivaci. Příčin, proč váha nejde dolů může být několik.

◾ Vysoký kalorický příjem

Jíš jen „zdravé“ potraviny, takže bys přece měl/a hubnout. Ale to je omyl, i zdravé potraviny mají kalorie a některé jsou poměrně kalorické. Jako třeba ořechy, avokádo, sýry atp.

Tip! Zkus si pár dní zapisovat vše, co sníš, ať máš přehled o svém kalorickém příjmu. Zda jsi v kalorickém deficitu, nebo ne.

◾ Dietění, nízký kalorický příjem

Úmyslně jíš malé porce, převážně zeleniny, s minimem bílkovin a tuků. Chvíli to možná funguje, ale časem se tělo na nízký kalorický příjem adaptuje, snaží se udržet si tuk na „horší časy“.

Pokud jdeš od diety k dietě, je pro tebe stále těžší zhubnout.

Nevhodným jídelníčkem dochází ke ztrátě svalové hmoty a tím se i zpomalení spalování.

Jíš rádoby zdravě

Možná si jen myslíš, že jíš zdravě. Müsli tyčinky, zapečené müsli, smoothie, džus… se tváří zdravě, ale ve skutečnosti obsahují velké množství cukru. 

Nedostatek spánku 

Nedostatek spánku je pro tělo stresem. Vede k únavě, zhoršené náladě a také k většímu hladu, chutím a hormonální nerovnováze.

Stres

Stres vede ke zvýšení hladiny kortizolu a v důsledku toho i hladinu glukózy v krvi.

Pohyb

Málo se hýbeš, tedy méně spaluješ.

Ale na druhou stranu se možná hýbeš až moc, tělo nadmíru pohybu stresuješ, opět. Příliš pohybu, nedostatek regenerace, odpočinku tělo stresuje. Navíc záleží i na intenzitě pohybu, nebo možná opakuješ stejné cviky, pohyb.

Zdraví

Problémy s hubnutím mohou souviset i s onemocněním. 

Neadekvátní požadavky

Chceš při 170 cm vážit 45 kg? Možná už štíhlá/ý jsi, jak ti říká okolí, ale pořád chceš víc, respektive míň. Máš zdravou váhu, ale pořád ti to nestačí. Zapracuj na hlavě a ne na váze.

Kde vidíš překážku ve svém snažení? Nevyhazuj váhu (ale určitě se nevaž denně) a zapracuj na tom, co je v tvých silách změnit. 

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.