Fit mom, happy son

Je libo pečivo?

Často slýchám: „CHCI ZHUBNOUT, TAK VYŘADÍM PEČIVO.“

A já na to: „To není potřeba, když ti chutná.“

„Ale mně to funguje, vždycky zhubnu.“

… ALE NA JAK DLOUHO?

○ Důležité je množství pečiva a celkově sacharidů z bílé mouky, kterými se běžná populace často přejídá (3x denně pečivo, těstoviny…). Nadbytek sacharidů si tělo ukládá v podobě tělesného tuku.

○ Omezením/ vyřazením pečiva dojde ke snížení příjmu sacharidů, i celkového kalorického příjmu. Hubnutí tak není výsledkem vyřazení pečiva, ale nižším kalorickým příjmem.

○ Pečivo z bílé pšeničné mouky příliš nezasytí, je po něm brzy hlad, takže logicky konzumujeme více kalorií.

 

Má smysl si pečivo úplně odpírat?

○ Pokud je to pro tebe omezení, stres a vydržíš jen chvíli, pak myslím si, že NEMÁ… Záleží na tobě, co ti vyhovuje, ale pokud by ti pečivo v jídelníčku chybělo, doporučuji zamyslet se nad MNOŽSTVÍM a VÝBĚREM PEČIVA

○ Nemusíš mít pečivo 3x, 4x denně. Omez konzumaci bílé mouky (pečivo, těstoviny, knedlíky…)

Vyhýbej se sladkému, trvanlivému pečivu (koláčky, sušenky…), které obsahují poměrně vysoké množství cukru, tuku (nezdravého).

○ Vybírej si vhodnější druhy pečiva (kváskové, celozrnné, semínkové, žitné, luštěninové…), které lépe zasytí a je výživnější. ! Pozor na cereální a vícezrnné pečivo, které se jen „tváří“ jako zdravější, bývá obarveno karamelem a obohaceno o pár zrníček, aby vypadalo zdravěji.  

Doplň pečivo o zeleninu, bílkoviny, tuky, ať si naservíruješ komplexní plnohodnotné jídlo.

A kdyby si snad někdo říkal: „No jo, ty pečivo nejíš, tak se ti to kecá.“ To je sice částečně pravda, ale mně nechybí. Občas přece jen na pečivo chuť mám, tak si ho bez výčitek vychutnám a zase mám na nějakou dobu vystaráno. Jinak si vystačím s nejrůznějšími placičkami, semínkovými krekry atp.

Každý je jiný. Někdo funguje bez pečiva úplně v klidu, jiný je zvyklý pečivo konzumovat denně a jen těžko se mu vyřazuje, což není nutné ani v redukci. Pokud ti pečivo chutná, klidně si dej. Klíčové je najít svou míru a zaměřit se na složení, protože ideální je pochutnat si a vyživit tělo. 

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.